Головна
Попередження насильства в сім'ї – зміни в законодавстві зобов'язують до активних дій PDF Друк e-mail
190124 news-16-30

У четвер, 24 січня, під головуванням заступника голови облдержадміністрації Ярослава Галаса відбулася селекторна нарада в режимі відеоконференц-зв’язку, під час якої, окрім інших питань, йшлося про організацію роботи по взаємодії суб’єктів, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству і насильству за ознакою статі.

Участь у нараді взяли заступники голів райдержадміністрацій, міськвиконкомів, виконавчих органів об’єднаних територіальних громад, керівники підрозділів з питань соціального захисту населення, служб у справах дітей, ЦСССДМ, охорони здоров’я, освіти, Національної і патрульної поліції, відповідальні за вказані напрямки роботи.

Зазначалося, що протягом  2018  року до ГУНП в Закарпатській області надійшло 2978 звернень щодо домашнього насильства (на 406 або на 15 % більше, порівнюючи з 2017 роком), з них 388 – від чоловіків, 2572 – від жінок, та 18 – від дітей. На обліку у службі дільничних офіцерів поліції з приводу вчинення насильства в сім’ї перебувають 2375 осіб (на 99 менше, порівнюючи з 2017 роком). Винесено офіційних попереджень 1282 особам і 5 – захисних приписів (відповідно на 916 і 55 менше, порівнюючи з 2017 роком).

До Банку даних сімей, які опинилися у складних життєвих обставинах з приводу насильства в сім’ї, центрами соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді занесені 253 сім’ї (на 21 більше, порівнюючи з 2017 роком). Усі сім’ї отримали соціальні послуги, 11 сімей охоплено соціальним супроводом.

У службах у справах дітей перебуває на обліку з приводу насильства чи жорстокого поводження з ними 78 дітей (на 21 більше, порівнюючи з 2017 роком). Здійснено 214 заходів з приводу захисту прав дитини від насильства в сім’ї.

За підсумками роботи у 2018 році в області працюють 3 мобільні бригади, функціонують 2 притулки при громадській та релігійній організаціях.

Директор департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації Михайло Петрішка поінформував про зміни в законодавстві, які зобов’язують всіх суб’єктів, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству, та до яких можна звернутися по допомогу, скоординувати свої дії для забезпечення комплексного інтегрованого підходу до подолання насильства та сприяння реалізації прав осіб, постраждалих від насильства.

Так, у грудні 2017 року Верховна Рада України ухвалила закон «Про внесення змін до деяких законів України у зв’язку з ратифікацією Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу з цими явищами» (оприлюднено в «Голосі України» 11.01.2018. – початок дії з 11.01.2019) та закон «Про запобігання та протидію домашньому насильству» (оприлюднено в «Голосі України», діє з 07.01.2018).

Обидва закони передбачають жорсткіші покарання для кривдників та дозволяють Нацполіції контролювати поведінку порушника аби уникнути повторного насилля.  Так, домашнє насильство буде вважатися злочином, а не адміністративним правопорушенням. Також передбачається створення в Україні Єдиного державного реєстру випадків домашнього насильства та насильства за ознакою статі, до якого вноситимуться дані про кожен зафіксований у державі випадок такого насильства. Розширюється перелік суб’єктів, які  здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству. До таких додані центри надання безоплатної правової допомоги, суди, прокуратура, уповноважені органи з питань пробацій, органи управління освіти, навчальні заклади, установи та організації системи освіти, а також органи охорони здоров’я. Розширені й повноваження Національної поліції України. Наприклад, у поліції можуть анулювати дозвіл на право придбання, зберігання, носіння зброї та боєприпасів тим, хто чинить насильство.

Зазначалося, що у рамках виконання Закону України „Про запобігання та протидію домашньому насильству” розпорядженням голови Закарпатської облдержадміністрації визначено заступника голови ОДА, який є координатором з питань здійснення заходів у сфері запобігання та протидії домашньому насильству і насильству за ознакою статі на території області, забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків та в межах своїх повноважень організовує роботу у цій сфері.

Також розпорядженням голови ОДА 29.11.2018 № 783 затверджено обласний план заходів на 2018 – 2019 роки для реалізації норм цього Закону України, відповідно до якого керівникам РДА, МВК, виконавчих органів ОТГ доручено невідкладно визначити заступників з даних питань, внести зміни до посадових та розподілів обов’язків; створити  структурні підрозділи з питань сім’ї; визначити відповідальних працівників (структурні підрозділи) центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, служб у справах дітей, відповідних підрозділів національної поліції, які проводять роботу з прийому та реєстрації заяв і повідомлень про вчинення насильства, координації заходів реагування на факти вчинення насильства, надання допомоги і захисту постраждалим особам, а також роботу з кривдниками; забезпечити на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці впровадження корекційних програм для кривдників та при  формуванні місцевих бюджетів на 2019 рік передбачити відповідні видатки; забезпечити створення мобільних бригад і спеціалізованих закладів, тощо.

 
© 2019 Департамент соціального захисту населення Закарпатської облдержадміністрації. Всі права захищено. e-mail: guszn@zaksoc.gov.ua
© 2006-2009 Українська локалізація: Joomla! Україна. Всі права захищено!
Joomla! - безкоштовне програмне забезпечення, яке розповсюджується за ліцензією GNU/GPL.
 

Ресурси

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер